Yerinde Halı Yıkama

Yerinde Halı Yıkama Nedir, Nasıl Yapılmalıdır?

Yerinde Halı Yıkama Nedir, yerinde halı tabiri daha çok duvardan duvara (boydan boya) olan yerinden sökülemeyen halılar için kullanılır. Bunların taşınması, yıkama tesisine götürülüp yıkanması olanaksızdır. Ülkemizde yerinde yıkama hizmetini doğru yapamayan, olanakları elvermeyen firmalar tarafından bilinçsizce bunu yapanlar olmaktadır. Halı yerinden söküldükten sonra mahvolmaktadır. Zira tekrar yerine sermeye çalışınca da sökme işleminde yırtılmalar, yıkama işleminde büzüşmeler, çekmeler veya yaylanmalar gibi bozulmalar olduğundan artık eskisi gibi şık durmamaktadır.

yerinde halı yıkama nedir nasıl yapılır

Ülkemizde evlerden ziyade daha çokişyerlerinde tercih edilmektedir. Evlerde tercih edilmemesinin en büyük nedenlerinden biri halılarını doğru şekilde yıkatamamaları, bunu yapacak doğru bir firmanın olmamasıdır. Halıların kir ve bakteri taşıdığına inanmaları ve sağlıksız olduğunun düşünülmesidir. İşin aslı öyle değildir. Halılar evlerimizde birer dev filtre görevi görerek kirleri, havadaki dolaşan tozları, bakterileri yakalayarak etrafta dolaşmasını engellemektedir. Düzenli olarak doğru yöntemlerle temizlendiklerinde yıkandıklarında ev içi sağlık kalitesini yükselttiği bilimsel testlerle tespit edilmiştir.  Yurtdışında yerinde halı yıkama uygulamaları geliştiği için duvardan duvara halılar çok revaştadır, evlere kattığı güzellikten vazgeçmemektedirler. Zira bir eve, işyerine değer katan en önemli unsurlardan biride şık kaliteli bir halıdır.

Duvardan duvara olan halılar kesinlikle yerinde yıkanmalıdır. Gelelim doğru bir yerinde halı yıkamanın nasıl olması gerektiğine;

Yerinde Halı Yıkama Yöntemleri

Yerinde halı yıkama  genelikle Beş yöntem ile yapılır; Buharlı Halı Yıkama, Şampuanlı Köpüklü Halı Yıkama, Kuru Köpüklü Halı Yıkama, Talaşlı Halı Yıkama, ve Chem-Dry Sıcak Karbonatlı Halı Yıkama. büyük yatırım yapıp ev ve işyerlerimize döşediğimiz boydan boya halıları doğru şekilde korumak ve bakımını sağlamak için bu beş yöntemlere baktıktan sonra yerinde halı yıkama nedir nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabı daha net açıklanmış olacaktır.

Yerinde Halı Yıkama Nedir ChemDRYBuharlı Yerinde Halı yıkama:

Çok yüksek basınç ve sert kimsayalar(çamaşır suyu, kostik asit vb.pH deresi en yüksek 13-14) uygulayarak kiri çözmeye çalışırlar. Her ne kadar kiri çözseler de çekim gücü düşük olduğundan gerçek anlamda kiri ve bakterileri geri çekemezler ve halının dibinde kalır. Üstelik aşırı su ve basınç uyguladıklarından halı oldukça nemli ve ıslak kalır bundan dolayı küf, mantar ve bakteri üremesi için ideal şartları oluştururlar.

Şampuanlı Köpüklü Yerinde Halı Yıkama:

 Genelde içerisinde solüsyon haznesi olan döner el fırça makinası kullanılarak halı yıkanmaya çalışılır.

Şampuanlı Halı Temizleme işlemi

Solüsyon haznesi ağır kimyasalar eklenir ve fırça dönerken bir taraftanda halıya şampuan verilir ve fırça dönerken köpürür. ağır kimyasallar kullanılması zorunludur çünkü soğuk su kullanılır ve aktif olmayan bir yüzey temizlemedir. En büyük negatif yönleri pH değeri yüksek pH 13-14 olan kimsalların kullanılması sonucu halının ömrünün kısalması, bol su kullanılması sonucu halının dibinde küf, mantar, bakteri oluşması, yerinde yıkama da çekme işlemin asla yeterli olmaması ve kullanılan şampuanın gerçek anlamda çıkarılmaması ve halıda kalmasıdır.

Şampuanlı Halı Temizleme işleminde önemli nokta

Bunun sonucunda halıda kalan şampuan kuruduğu zaman yapışkan görevi görerek mıknatıs gibi kirleri çekmesi ve halının eskisine göre çok daha çabuk kirlenmesidir. Ayrıca kullanılan kimyasallar halıya fabrika üretim aşamasında uygulanan kir tutmama özelliğini de bozmaktadır. Bu yöntemle yapılan yerinde halı yıkama işleminden sonra sık karşılaşılan problemlerden biride kuruduktan sonra halının kir ve lekeleri kusmasıdır.

Kuru Köpüklü Yerinde Halı Yıkama:

bu yöntemde yok denilecek kadar su kullanılır, köpürme özelliği çok yüksek olan şampuan çok az ile ıslatılarak aşırı köpürtülür. Bu kuru köpük halıya serpiltilerek döner başlıklı fırça ile halının üzerinde gezdirilir ve bütün temizlik bu aktif etkili olmayan kuru köpük ile yapılmaya çalışılır. Sonrasında köpük bir vakum makinası ile çekilir fakat halı gerçek anlamla temizlenmemiş yıkanmamıştır. Halının dibinde bütün kirler ve mikroplar durmaktadır. Azalmak yerine aksine iyice çoğalmaktadır. yerinde halı yıkama nedir sorumuzun cevabına dördüncü yöntem ile devam edelim.

Talaşlı Yerinde Halı Yıkama:

halının üzerine talaş denilen nemli partiküller serpiştirilir. Önce bir makine ile halıya yedirilir. Yedirme esnasında bu talaşlar kirlerin bir kısmına yapışır  ve daha sonra aynı makine ile çekilir. Sadece talaşa yapışan kirler talaş ile birlikte çekilmiş olur. Etkili olmayan yüzeysel bir temizlemedir. su asla kullanılmaz. Çok kısa kuruma süresi vadır. Halı kısa bir süre içerisinde tekrar kullanılabilir hale gelir.  Lekeleri çıkarmada oldukça etkisizdir lekeler neredeyse olduğu gibi kalır. Halı temizlendirkten sonra halının sadece dibindeki kirler kalmamakla beraber üzerindeki kirlerinde çoğuda durmaktadır. Halı yıkamadan ziyade genel bir temizleme işlemidir.

Sıcak Karbonatlı Yerinde Halı Yıkama:

Sıcak Karbonatlı Halı Yıkama yöntemi ve avantajları

Sıcak karbonatlı halı yıkama işlemini sadece Chem-Dry halı yıkama yapar. Sıcak Karbonatlı Ekstraksiyon SKE (hot carbonating extraktion) denilmektedir.  Özel Patentli 40 yıl önce bulunan ve sürekli geliştirilen özünde karbonat olan solüsyon The Natural kullanılır. Sıcak su kullanılarak yıkama işlemi yapılmaktadır.  Aktif bir halı yıkama işlemidir. The Natural solüsyonu %100 doğaldır ve içilebilir seviyededir. Tıpkı soda gibi milyonlarca köpüren küçük baloncuk kiri, bakterileri, mikropları, alerjenleri halının dibinden yüzeyine doğru iter ve güçlü vakumlama ekipmanları ile çekilir.

Yerinde Halı Yıkama